Het WK beleven in Oeganda

Nieuwsbrief 8: 24-06-2026

Zaterdag avond, 20 juni. Het is kwart voor acht wanneer we een van de hoofdweg verstopt plein in Kampala op lopen. Tussen de Indiase restaurants en sports bars in vinden we ons doel. Wanneer we naar binnen stappen weten we zeker dat we op de juiste plek zijn. De zaal staat vol met mensen in oranje (voetbal) shirts, de meeste staand met een koud drankje in de hand, pratend, lachend, luidkeels, je kent het wel. We zijn deze avond naar de desbetreffende bar gekomen, nadat we een bericht van de Nederlandse ambassade hadden gezien dat het hier verzamelen is om... voetbal te kijken!

Vlak voor de wedstrijd begint komt Ian, een Oegandese vriend van ons binnen “Wow this is the orange disease!” is het eerste wat hij zegt. Wij zijn niet de eerste Nederlanders de hij heeft leren kennen, zodoende heeft hij al genoeg beelden van Nederland in het oranje tijdens de voetbal of op koningsdag gezien – de oranjegekte!

Naast ons zit een man alleen aan een tafel, later sluit er een groep bij hem aan. Aan de geel en blauwe kleuren te zien is het de Zweedse tafel. Die weinig opvalt naast al het overweldigende oranje.

In de pauze wordt er omgeroepen “Er zijn gratis bitterballen!”. Nederlanders kennende, haast ieder zich snel naar de gratis hapjes; de aard van het beestje. We bespreken met z’n drieën onze verwachtingen over de einduitslag, 3-2, 4-2? Daarnaast hebben we het over de absurd hoge prijzen voor de wedstrijdkaartjes en de manier waarop de VS met haar strenge immigratiebeleid spelers, supporters en staf van niet-westerse landen anders bejegend.

Over de wedstrijd hoeven we verder niet veel te zeggen, die hebben de meeste van jullie vast wel gezien. Of anders, vast wel gehoord over de 5-1. Toen de polonaise werd ingezet en daarna de zaal van links naar rechts ging op Snollebollekes, riepen de Zweden supporters grappend waar de security bleef om iets aan de geluidsoverlast te doen.

Zweedse muziek mocht ook niet missen, “The Winner Takes It All” van ABBA werd natuurlijk ook gedraaid!

Lees ook:

* Foto: Bas en Ian met huisgemaakte bitterballen.