Europadag 9 mei 2025

9 mei 2025 17:30 t/m 9 mei 2025 22:30
geloofsgemeenschap: Algemeengeloofsgemeenschap: Augustinus
Locatie: St. Augustinuskerk, Oudegracht 69, 3511 AD Utrecht

Europa 80 jaar Vrede en veiligheid

Hoe actueel is na 75 jaar de Schumanverklaring?

Het Comité Europadag Utrecht organiseert op vrijdag 9 mei 2025 het jaarlijkse Europadag Symposium.

Vanwege de ingrijpende geopolitieke veranderingen zijn vrede en veiligheid het hoofdthema van dit symposium. De huidige welvaart en welzijn in Europa zijn te danken aan de internationale samenwerking die begonnen is met de Schumanverklaring op 9 mei 1950. En veiligheid was gegarandeerd in ons lidmaatschap van de NAVO onder de atoomparaplu van de VS, ….. geloofden we.

Maar recent hebben de VS duidelijk gemaakt dat het na 76 jaar de hoogste tijd wordt dat Europa voor zijn eigen veiligheid gaat zorgen. En dat terwijl er aan de oostflank van Europa een oorlog woedt. We willen toch veiligheid voor alle Europeanen? Hoe kunnen we die veiligheid bereiken en welke politieke en maat-schappelijke offers zijn daarvoor nodig? Daarbij is de kernvraag: Wat voor Europa willen we over tien jaar?

We horen en lezen veel over defensie, diplomatie en hybride bedreigingen Toch gaat veiligheid niet alleen over onze persoonlijke veiligheid, ‘human security’. Er is ook nog de ‘state security’ en de ‘value security’. Daarvoor is een ‘whole of society approach’ nodig met een ‘whole of governement approach’.

De volgende vijf sprekers vertellen ons meer over de verschillende aspecten van de gewenste veiligheidsstructuur voor Europa, wat daarvoor nodig is en hoe we die kunnen realiseren:

  • S. (Sjeng) Scheijen (slavist, schrijver, Oost-Europa deskundige; Is een andere, vreedzame relatie met de Russische Federatie mogelijk, en hoe bereiken we die?
  • T.P. (Trineke) Palm (directeur Wetenschappelijk Instituut ChristenUnie, docent aan de Vrije Universiteit Amsterdam); over Europa op het wereldtoneel: een dienstbare veiligheidsgemeenschap in een kantelende wereldorde;
  • J. (Johannes) de Jong (directeur stichting SALLUX, de denktank van de European Christian Political Movement (ECPM), over een onafhankelijke Europese buitenlandse politiek);
  • KLTZ (SD) C.J. (Caecilia) van Peski Msc. Ma. PgD., Ministerie van Defensie; over materiële en immateriële weerbaarheid van de maatschappij;
  • J.E. (Jörg) Noll, universitair hoofddocent Internationale Conflictstudies aan de faculteit Militaire Wetenschappen van de Nederlandse Defensie Academie (KMA); over ‘Total Defense’ en ‘Whole of Society Approach’, en over EFP (Enhanced Forward Presence) in de Baltische staten.

Aansluitend is er een paneldebat o.l.v. prof. dr. J.C. (James) Kennedy (Universiteit Utrecht, Moderne Nederlandse Geschiedenis). Er is een muzikale omlijsting en voor broodjes & soep wordt gezorgd.

Dit initiatief mede mogelijk gemaakt door het Utrechts Platform voor Levensbeschouwing en Religie (UPLR) en andere religieuze en seculiere organisaties, zoals de Universiteit Utrecht en de Universiteit voor Humanistiek. Houd onze website www.europadagutrecht.nl en onze Facebookpagina in de gaten. https://www.facebook.com/EuropadagUtrecht/

Programma

Datum                                              Vrijdag 9 mei 2025, Europadag

Plaats                                               St. Augustinuskerk, Oudegracht 69, 3511 AD Utrecht

Tijd                                                    17:30 – 22:00 uur, inloop 17:00 uur, inclusief broodjes & soep

Borrel                                               22:00 – 22:30 uur

Entree                                              Є 15,-;  minima Є 5,-; betaling online via website

Aanmelden noodzakelijk      www.europadagutrecht.nl

Nadere informatie                       Frans de Wolff, tel. 06 53 14 35 28 en info@europadagutrecht.nl

Bekijk hier de flyer (PDF).